דלג לתוכן המרכזי

שאלות ותשובות

מאיזה גיל ועד איזה גיל משתמשים במחוך?

השימוש הנפוץ ביותר הוא החל מגילאי 12-11 לבנות ו- 15-14 לבנים, אם כי לעיתים מאובחנת העקמת בגילאים צעירים יותר. המחוך מלווה את המטופל/ת עד גמר הצמיחה, בסביבות גיל 16-15 לבנות ו18-17 לבנים.

האם השימוש במחוך קשה?

השימוש אינו קשה, אך דורש תקופת הסתגלות של כשבועיים. אנו ממליצים להתחיל משעתיים ביום ולהוסיף כל יום שעתיים, עד לשימוש המלא - 18 - 23 שעות ביממה בהתאם להנחיות הרופא המטפל.

האם ניתן לתקן עקמת באמצעות פיזיותרפיה בלבד?

על פי הספרות המחקרית, אין הוכחות לשיפור ארוך טווח באמצעות פיזיותרפיה בלבד. עם זאת, מומלץ לשלב את השימוש במחוך עם תרגילים לתיקון יציבה,חיזוק חגורת הכתפיים ושיפור התנועתיות.

מה ההבדל בין מחוכי בוסטון למחוכי שנו?

הן הבוסטון, שפותח בארצות הברית, והן השנו שפותח באירופה, מיועדים לטיפול בעקמת. עם זאת למחוכי בוסטון המקוריים יש מספר יתרונות משמעותיים לעומת השנו:
  • תוצאות מחקריות לאורך זמן: מחוכי בוסטון, שפותחו כבר בשנות  ה-70 של המאה העשרים, צברו מאז תוצאות מחקריות מקיפות הן מבחינת מספר הנבדקים והן מבחינת השפעת המחוך לטווח ארוך – תוצאות אשר מוכיחות את יעילותם באופן מובהק.
  • נוחות רבה יותר בשימוש – מחוכי בוסטון מותקנים מתחת לחזה ומיוצרים עם ריפוד פנימי מובנה, לעומת מחוכי שנו שעשויים מפלסטיק חשוף ומכסים את החזה. כתוצאה מכך, הן ההסתגלות והן השימוש במחוכי בוסטון קלים ונוחים יותר.
  • התאמה דינמית לאורך תקופת הטיפול – מחוך הבוסטון מותאם כבסיס מובנה, עם כריות לחץ המתווספות אליו מבפנים מול שיא העקמת, ומיקומן ניתן לשינוי וכוונון לאורך התקופה. מחוכי השנו, לעומת זאת, מיוצרים מלכתחילה עם לחץ בהתאם למיקום העקמת בתחילת השימוש, ללא אפשרות שינוי, מה שעלול לפגום ביעילות ההתאמה והטיפול בהמשך הדרך.
  • לכל סוגי הליקויים של עמוד השידרה: רק מחוכי בוסטון ברייס מטפלים גם בעקמת, גם בקיפוזיס וגם בשברי חוליות, בעוד שמחוכי שנו מיועדים לעקמת בלבד. במקרה של ליקויים אחרים, אפילו המכונים העובדים עם השנו מספקים מחוך שהינו למעשה "תואם בוסטון", אך כמובן ללא יתרונות הבוסטון המקורי.
בניית אתר: המסלול הירוק