דלג לתוכן המרכזי
עקמת וליקויי עמוד שידרה

עקמת וליקויי עמוד שידרה

המאמר מבוסס על מדריך למטופלים שנכתב בידי המחלקה לעמוד שידרה בבי"ח לילדים של בוסטון

מהו עמוד השידרה?

עמוד השידרה מורכב משרשרת של עצמות נפרדות, הקרויות "חוליות", המחוברות ביניהן ע"י שרירים ורצועות.
החוליות מופרדות ביניהן על-ידי דיסקים שטוחים ורכים. המבנה החולייתי הוא שנותן לעמוד השידרה את גמישותו
ומאפשר לו להתכופף.
אנו מבדילים בין חלקיו השונים של עמוד השידרה: הצוואר, הגב העליון והגב התחתון.

מהם הפיתולים הטבעיים של עמוד השידרה?

כשם שגופם של בני האדם נבדל זה מזה, כך גם הפיתולים הטבעיים נבדלים בצורתם ובגודלם. ייתכן שאומרים לך
לפעמים לעמוד ישר, אך למעשה שום עמוד שידרה אינו ישר לחלוטין. לעמוד שידרה נורמלי ישנם פיתולים פנימה -
באיזורי הצוואר והמתניים, והחוצה - באזורי הגב העליון והתחתון. 
רק כאשר פיתולים אלו נעשים גדולים מדי הם עלולים להפוך לבעיה. קימור גדול מדי בגב העליון הוא מצב של היפר-קיפוזיס. קימור קטן מדי הוא היפו-קיפוזיס. שקע גדול מדי באיזור המותן מכונה היפר-לורדוזיס.

מהי עקמת?

למרות הפיתולים הטבעיים קדימה ואחורה, בעמוד השידרה לא אמורים להיות פיתולים הצידה. פיתול כזה קרוי עקמת או סקוליוזיס. העקמת יכולה להופיע בצורות שונות אצל אנשים שונים: תיתכן עקמת רגילה, בדומה לאות C, או עקמת כפולה, בדומה לאות S. בנוסף, העקמת גם גורמת לחוליות עמוד השידרה להסתובב על צירן.
הסיבוב מושך את הצלעות כך שצד אחד של החזה גבוה יותר מהצד השני, או שצורת בית החזה עלולה להשתנות.
ייתכנו גם תופעות כמו כתף אחת גבוהה יותר או גובה ירכיים שאינו שווה. (ראה איור). במקרים רבים העקמת יכולה לגרום גם להיפו-קיפוזיס. 

מהם הגורמים לעקמת?

ישנם גורמים רבים העלולים לגרום להתכופפות עמוד השידרה. העקמת יכולה להיות מולדת, כאשר עמוד השידרה התפתח בצורה לא תקינה. ישנן עקמות הנגרמות כתוצאה מפגיעה עצבית, מחלת שרירים, חבלות או דלקות אשר גורמות לעיוותים בעמוד השידרה.
אך במקרים רבים, עמוד השידרה פשוט אינו גדל ישר כפי שהוא צריך לגרול, ואיש אינו יודע את הסיבה לכך.
זוהי העקמת הנפוצה ביותר, והיא קרויה "אידיופטית", כלומר - עקמת שסיבותיה אינן ידועות, ועל כן גם אין דרך למנוע את הופעתה. במילים אחרות - שום דבר שעשית לא גרם לעקמת, ואין דבר שיכולת לעשות כדי למנוע אותה.
המדענים ממשיכים לחקור את העקמת, בנסיון לגלות את הגורמים לה. ישנן השערות רבות אך לא תשובה מלאה.
ידוע כי אחד הגורמים לכך הוא נטייה משפחתית, וכן שהיא מופיעה בקרב בנות פי 8 מאשר אצל בנים. העקמת היא תופעה נפוצה למדי - כאחד מתוך עשרה בני אדם. במקרים רבים מדובר על עקמת מתונה, אשר אינה דורשת כל טיפול.

למה חשוב לעקוב אחר העקמת?

עקמת אידיופטית אינה מתרחשת בבת אחת, אלא מתפתחת לאורך זמן. היא עלולה להחריף במהירות בתקופת הצמיחה של גיל העשרה. ישנם מקרים בהם הפיתול מתון ונעצר מעצמו, או שהוא גדל רק בשיעור מועט, ואז אין צורך בטיפול.
אך בכל מקרה, ברגע שמתגלית עקמת, חשוב לעקוב אחר התקדמותה. כך ניתן לאבחן את העקמת עוד בשלביה המוקדמים, ואם נצפית החמרה - לטפל בה באמצעות מחוך מתקן ולמנוע ניתוח. האבחון והמעקב נעשים אצל רופא מומחה, ע"י בדיקה גופנית וצילום רנטגן, שבו ניתן לראות בבירור את חוליות עמוד השידרה ואת מצבן.

למה חשוב לטפל בעקמת?

בעיני הילד או המתבגר, העקמת בדרך כלל אינה נתפסת כבעיה. אם כך, מדוע לטפל בה? 
חשיבות הטיפול היא במניעת בעיות בעתיד. מבוגרים בעלי עקמת עלולים לסבול מהחמרה שתגרום לעיוותים אסטתיים, כאבי גב, ובמקרים חמורים - לקשיי נשימה. טיפול בעקמת חמורה אצל מבוגרים מסובך הרבה יותר, ובעל סיכויי הצלחה פחותים בהרבה לעומת טיפול בתקופת הילדות או ההתבגרות.
גילוי מוקדם של נטיית העקמת להחמיר מאפשר לטפל בה מבעוד מועד ולמנוע בעיות בעתיד.

כיצד מתבצע הטיפול בעקמת?

הטיפול תלוי במיקום העקמת ובמידת חומרתה. עקמת קלה (פחות מעשרים מעלות) בדרך כלל אינה דורשת טיפול, אך מחייבת מעקב שוטף לאורך תקופת הצמיחה. אם העיקום מראה החמרה משמעותית, או שהוא גדול משלושים מעלות והצמיחה הגופנית עדיין נמשכת, קרוב לודאי שהרופא ימליץ על טיפול במחוך.

המחוך לעקמת מעוצב במיוחד עבור כל מטופל. הוא מחזיק את עמוד השידרה במצב ישר לאורך כל תקופת הצמיחה, ובכך מתקן במידת מה את העיקום או מונע את החמרתו. השימוש במחוך עשוי למנוע את הצורך בניתוח. יש צורך להרכיב את המחוך כמעט בכל שעות היממה, עד סוף תקופת הגדילה. כמעט כל המחוכים מוסתרים ע"י הבגדים ואינם נראים כלפי חוץ!

המחוך מותאם עבור כל מטופל בשיתוף פעולה בין הרופא לאורתוטיסט (טכנאי אורתופדיה המתמחה בהכנת מחוכים). המחוך עשוי פלסטיק ומותאם כך שישב צמוד לגוף, מעל הירכיים. המחוך נלבש מתחת לבגדים ואינו נראה כלפי חוץ. רק במקרים של היפרקיפוזיס (כיפוף קדימה של חוליות הגב העליונות) יש צורך בתוספת של  מיתמך מתכת לצוואר. 

לסיכום, לבישת מחוך בהתמדה נשמעת כמו משימה קשה, אך אם בסופו של דבר זה יביא לשליטה בתהליך הכיפוף של עמוד השידרה ויאפשר להימנע מניתוח - זה כדאי!

בניית אתר: המסלול הירוק